Wartburg News

06/19/2013

Wartburg awards degrees to 324 graduates at May Commencement


Wartburg College awarded diplomas to 324 students during Commencement May 26.

Another 13 graduates received degrees earlier in the spring, and 42 participated in midyear Commencement in December. Seventeen students will complete their studies in August.

Wartburg College is a selective liberal arts college of the Evangelical Lutheran Church in America, internationally recognized for community engagement. The 2013-14 enrollment included 1,747 students from 29 U.S. states and 53 countries.

The May graduates include:

IOWA

Adel: Neil Shields, Bachelor of Arts, mathematics and business administration majors, son of William and Beth Shields

Alburnett: Ashley Bienemann, Bachelor of Arts, business administration major with marketing concentration, daughter of Mark and Laurel Bienemann

Alden: Claire Evans, Bachelor of Arts, cum laude, fitness management major, daughter of Dean and Michelle Evans 

Algona: Sydney Marsh, Bachelor of Arts, summa cum laude, biochemistry major, daughter of Jeff and Jennifer Marsh; Shanna Miller, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, daughter of Mark and Lisa Miller 

Allison: Monica Edeker, Bachelor of Arts, communication design major, daughter of Kevin and Rhonda Edeker; Ethan Ulfers, Bachelor of Arts, business administration major with marketing concentration, son of Milton and Marilyn Ulfers

Alta Vista: Amy Kobliska, Bachelor of Arts, summa cum laude, biochemistry major, daughter of Steven and Sheila Kobliska

Ames: Kaitlyn Baldrige, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Timothy and Diane Baldrige; Sarah Israel, Bachelor of Arts, summa cum laude, elementary education major, daughter of Dr. Kenneth and Susan Kress Israel; Megan LeVasseur, Bachelor of Arts, elementary education major, daughter of Gene and Toni LeVasseur

Anamosa: Claire Behrends, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Scott and Debra Behrends; Samantha Crumpton, Bachelor of Arts, chemistry major, daughter of Tracy and Thelma Crumpton; Erin Ridgeway, Bachelor of Arts, art and communication design majors, daughter of Thomas and LeAnn Ridgeway; Maisie Timp, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Ron and Patti Timp

Ankeny: Alex Covington, Bachelor of Arts, business administration major with management and international business concentrations, son of Larry and Debra Covington; Emily Layton, Bachelor of Arts, communication arts major with print media and public relations concentrations, daughter of Dr. Douglas and Marla Layton; Ross Naylor, Bachelor of Arts, engineering science and business administration majors, son of Robert and Dale Beth Naylor; Kyle Palmolea, Bachelor of Arts, communication arts major with electronic media and public relations concentrations, son of John and Lori Palmolea; Kelsi Sawatzky, Bachelor of Arts, magna cum laude, biology major, daughter of Mike and Terri Sawatzky 

Aplington: Ryan Harms, Bachelor of Arts, engineering science major, son of Dennis and Sheila Harms; Danielle Miller, Bachelor of Arts, cum laude, art and communication design majors, daughter of Rick and Melissa Miller

Armstrong: Charles Beeler, Bachelor of Music Education, music education major with instrumental concentration, and Richard Beeler, Bachelor of Arts, physical education major, sons of Becky Kinnander, and Charlie Beeler of Des Moines

Atkins: Anthony Stenberg, Bachelor of Arts, American history education and world history education majors, son of Dr. Eric and Kim Stenberg

Bettendorf: Anna Aquino, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, daughter of Juan and Cathy Aquino; Jonathon Rose, Bachelor of Arts, cum laude, accounting and business administration majors, son of Jeff and Jennifer Rose; Kendall Stelk, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, son of Jeffrey and Linda Stelk; Joshua Trueblood, Bachelor of Arts, summa cum laude, business administration major with marketing and sport management concentrations, son of Rick and Sheryl Trueblood

Boone: Austin Greco, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, son of Bob and Terrie Greco; Ethan Lowman, Bachelor of Arts, magna cum laude, biology major, son of Julie Lowman

Brandon: Benjamin Harting, Bachelor of Arts, summa cum laude, music applied and religion majors, son of Karen and Daniel Weltzin 

Buckingham: Catherine Reiter, Bachelor of Arts, summa cum laude, elementary education major, daughter of Hal and Deanne Reiter 

Burlington: Emily Peterson, Bachelor of Arts, fitness management major, daughter of Ronald and Shelly Peterson

Camanche: Dylan Azinger, Bachelor of Arts, fitness management major, son of Kelly Rathje, and Kirk Azinger of North Las Vegas, Nev.

Castalia: Alexis Spain, Bachelor of Music Education, summa cum laude, music education major with vocal concentration, daughter of Vincent and Stephanie Spain

Cedar Falls: Victoria Jochims, Bachelor of Arts, summa cum laude, writing and communication arts majors with print media and public relations concentrations, daughter of Charles and Connie Seeliger; Nate Smith, Bachelor of Arts, American history education and world history education majors, son of Lewis and Debra Smith 

Cedar Rapids: Stephanie Adams, Bachelor of Music Education, music education major with vocal concentration, daughter of John and Charlene Adams; Lauren Baskerville, Bachelor of Arts, cum laude, business administration major, daughter of Robert and Becky Baskerville; Jenna Buhr, Bachelor of Arts, magna cum laude, elementary education major, daughter of Steve and Sharon Buhr; Monique Davisson, Bachelor of Arts, social work major, daughter of Charles and Barbara Davisson; Larry Johnson, Bachelor of Arts, social work major, son of Calla Blake; Kristopher Krohn, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, son of Guenther and Susana Krohn; Marie Sorenson, Bachelor of Music, summa cum laude, music performance major with vocal concentration, daughter of Eric and Roxann Sorenson; Jordan Young, Bachelor of Arts, American history education and world history education majors, son of Debbie Young 

Center Point: Allyssa Neighbor, Bachelor of Arts, summa cum laude, elementary education major, daughter of Scott and Kristin Neighbor

Charles City: Anna Lauterbach, Bachelor of Arts, magna cum laude, biology major, daughter of Brian and Barbara Lauterbach; Brianna Tieskotter, Bachelor of Music Education, magna cum laude, music education major, daughter of Donald and Sharon Tieskotter

Clarion: Kelli Holmes, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, daughter of Gerald and Doris Holmes

Clarksville: Christopher Parson, Bachelor of Arts, communication arts major with public relations concentration, son of Gary and Janet Parson 

Clive: Hannah Boren, Bachelor of Arts, cum laude, elementary education major, daughter of Barbara Boren

Coralville: Madison Sadecky, Bachelor of Arts, cum laude, elementary education major, daughter of Pat Riezman, and Jeff Sadecky of Iowa City

Council Bluffs: Audrey Weidman, Bachelor of Arts, communication design and art majors, daughter of Robert and Madonna Weidman 

Crawfordsville: Lucas Robison, Bachelor of Arts, summa cum laude, accounting major, son of Ransom and Judy Robison

Cresco: Mark Lueschow, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, son of Kenny and Wendy Lueschow; Mitchell Murphy, Bachelor of Arts, cum laude, business administration major with marketing concentration, son of Douglas and Susan Murphy

Dallas Center: Alexandra Madole, Bachelor of Arts, summa cum laude, communication arts major with public relations concentration, daughter of Darren and Sherry Madole

Davenport: Kyle Barton, Bachelor of Arts, religion major, son of Timothy and Kimberly Barton; Ethan Connors, Bachelor of Music Education, music education major with instrumental concentration, son of Chris and Donna Connors; Robin Evans, Bachelor of Music Education, magna cum laude, music education major with vocal concentration, daughter of Hubert Evans and MaiLinh Dao; Amanda Grutzmacher, Bachelor of Arts, communication design major, daughter of Rick and Deb Grutzmacher; Stephanie Liljequist, Bachelor of Arts, cum laude, chemistry major, daughter of John and Laurie Liljequist; Thomas Mirocha, Bachelor of Arts, communication arts and business administration majors with public relations concentration, son of Kenneth and Jeanne Mirocha; Carly Russell, Bachelor of Arts, business administration and international relations majors with international business concentration, daughter of Steven and Roberta Russell; Seth Smith, Bachelor of Arts, engineering science major, son of Scott and Angela Smith; Matthew Vercillo, Bachelor of Arts, cum laude, communication arts major with public relations concentration, son of Thomas and Paula Vercillo

Dayton: Melanie Oeltjenbruns, Bachelor of Arts, summa cum laude, communication arts major with electronic media and public relations concentrations, daughter of Bradley and Lori Oeltjenbruns 

Decorah: Jennifer Dallenbach, Bachelor of Arts, fitness management major, daughter of Karen Dallenbach; Whitley Teslow, Bachelor of Arts, business administration major with sport management concentration, son of Ron and Mary Teslow

Delhi: Kendra Kregel, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Barb and Brett Wall, and Kent Kregel of Waukon

DeWitt: Meghan Tendall, Bachelor of Arts, communication design major, daughter of Michael and Tina Tendall

Dike: Mackenzie Williams, Bachelor of Arts, psychology major, daughter of Adam and Melissa Williams 

Donnellson: Allison Krehbiel, Bachelor of Arts, elementary education major, daughter of Willis and Laura Krehbiel; Andrew Krehbiel, Bachelor of Arts, cum laude, mathematics major, son of Dennis and Linda Krehbiel

Dubuque: Riley Anderson, Bachelor of Arts, fitness management major, son of Brett and Jeanne Anderson; Ryan Doty, Bachelor of Arts, fitness management major, son of Jim and Shari Doty; Derek Gartner, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology and Spanish majors, son of John and Pam Gartner; Chandal Link, Bachelor of Arts, social work major, daughter of William and Jean Link; Brittany Manning, Bachelor of Music Education, magna cum laude, music education major with instrumental concentration, daughter of Chris and Leisa Manning; Stephanie Ries, Bachelor of Arts, summa cum laude, elementary education major, daughter of Scott and Carol Ries

Dumont: Kyle Heuer, Bachelor of Arts, communication arts major with electronic media and public relations concentrations, son of Jeff and Karen Heuer

Dyersville: Brittany Burkle Knipper, Bachelor of Arts, cum laude, elementary education major, daughter of Amy Burkle-Sheehy and Pat Burkle; Chelsey Kramer, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, daughter of David and Lisa Kramer; Stephanie Reinert, Bachelor of Music Education, magna cum laude, music education major with instrumental concentration, daughter of Jeffrey and Carmen Reinert

Dysart: Haley Flores, Bachelor of Arts, cum laude, art and communication design majors, daughter of Julie Flores

Eagle Grove: Eric Kist, Bachelor of Arts, magna cum laude, business administration major with finance concentration, son of David and Anita Kist

Edgewood: Megan Kelchen, Bachelor of Arts, biology major, daughter of James and Janet Kelchen

Eldridge: Connor Dahlstrom, Bachelor of Arts, fitness management major, son of Laura Dahlstrom, and Kim Dahlstrom of Wilton

Elgin: John Kleppe, Bachelor of Arts, biology major, son of Gregg and Lt. Lori Kleppe; Dylan Moore, Bachelor of Arts, fitness management major, son of Gayle Moore; Kevin Schneider, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, son of John and Debra Mincks

Epworth: Hannah Cox, Bachelor of Arts, magna cum laude, communication arts major with print media, public relations and electronic media concentrations, daughter of Tim and LuAnn Cox; Brandon Hosch, Bachelor of Arts, cum laude, communication arts major with electronic media and public relations concentrations, son of Karie Hosch, and Rob and Kate Hosch

Farley: Nicholas Hirsch, Bachelor of Arts, physical education major, son of David and Gina Hirsch; Keely Knepper, Bachelor of Arts, history, American history education and world history education majors, daughter of Kevin and Sally Knepper; Britlyn Sieck, Bachelor of Arts, magna cum laude, psychology major, daughter of Donald and Shelly Sieck

Fenton: Amanda Burt, Bachelor of Arts, accounting and business administration majors with finance concentration, daughter of Robert and Patricia Burt 

Fort Atkinson: April Kuhn, Bachelor of Arts, magna cum laude, accounting and business administration majors, daughter of Mark and Ruth Kuhn

Fort Dodge: Nathan Moeller, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, son of Fred and Janice Moeller; Brian Rasmussen, Bachelor of Arts, history major, son of Robert and Joi Rasmussen

Garner: Erik Jolivette, Bachelor of Arts, magna cum laude, history, world history education and American history education majors, son of Bruce and Rebecca Jolivette

Gilbertville: Amanda Schares, Bachelor of Arts, chemistry major, daughter of Dale and Leigh Schares

Gowrie: Shane Warehime, Bachelor of Arts, fitness management major, son of Wayde and Jody Warehime

Grafton: Shea Kruger, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, daughter of Neil and Laurene Kruger

Greenfield: Gentri Meier, Bachelor of Arts, cum laude, psychology major, daughter of Dennis and Sheila Meier 

Grundy Center: Mary Racheal Havens, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Jeffrey and Jennifer Havens, and Kathryn Galloway of Southaven, Miss.

Humboldt: Stephanie Hauck, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Steven and Kathryn Hauck

Independence: Trevor Dismore, Bachelor of Arts, social work major, son of Terri Main, and Daniel Dismore of Vinton; Justin Kinseth, Bachelor of Arts, physical education major, son of R. Scott and Diane Kinseth; Caroline Lake, Bachelor of Arts, summa cum laude, elementary education major, daughter of Barbara Lake 

Indianola: Deidre Whipple, Bachelor of Arts, summa cum laude, communication design major, daughter of Robert and Kay Whipple 

Iowa City: Chad Jensen, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, son of Kevin and Michelle Jensen; Daniel Mysnyk, Bachelor of Arts, summa cum laude, economics and mathematics majors, son of Dr. Mark and Lisa Mysnyk; Michael Posivio, Bachelor of Arts, communication arts major with electronic media concentration, son of Brent and Tami Posivio; Krista Sellers, Bachelor of Arts, magna cum laude, history major, daughter of Kevin and Laurel Sellers

Iowa Falls: Abigail Weidemann, Bachelor of Arts, fitness management major, and Maggie Weidemann, Bachelor of Arts, fitness management major, daughters of Steve and Juli Weidemann

Janesville: Samantha Banser, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, daughter of Bryan and Pamela Banser

Jefferson: Reed Pedersen, Bachelor of Arts, music applied major with vocal concentration, son of David and Rita Pedersen

Jesup: Stacey Kayser, Bachelor of Arts, cum laude, elementary education major, daughter of Dennis and Lisa Kayser

Kalona: Jordan Duwa, Bachelor of Arts, fitness management major, daughter of Carol Duwa, and Dwight Duwa of Wellman; Jordan Hochstetler, Bachelor of Arts, computer science major, son of Lynn and Deb Hochstetler

Keota: Shelby Sieren, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, daughter of Scott and Renee Sieren

Keystone: Jordan Kaiser, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, son of Tom and Julie Kaiser

Knoxville: Jessica Wallace, Bachelor of Arts, elementary education major, daughter of Jeff Wallace, and Penny Porter of Indianola

Lake Mills: Andrew Drexler, Bachelor of Arts, computer science major, son of Scott and Jodi Drexler; Jennifer Gaskill, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, daughter of Mike and Debra Gaskill

Lamont: Jacob Carpenter, Bachelor of Arts, engineering science major, son of Ronald and Debra Carpenter

Le Claire: Sadie Kaminski, Bachelor of Arts, cum laude, music applied major with vocal concentration, daughter of Drs. Robert and Kathleen Kaminski

Lehigh: Lindsay Mickelson, Bachelor of Arts, music applied major with vocal concentration, daughter of David and Cathy Mickelson

Lime Springs: Jessica DeVries, Bachelor of Arts, elementary education major, daughter of Douglas and Janet DeVries; Ashley Kovarik, Bachelor of Arts, business administration major, daughter of David and Connie Kovarik; David Krueger, Bachelor of Arts, business administration major with marketing and management concentrations, son of Allan and Pamela Krueger

Lisbon: Michal Kray, Bachelor of Arts, accounting and business administration majors with finance concentration, son of Randy and Chris Kray

Madrid: Brittany Swanson, Bachelor of Arts, psychology major, daughter of Arne and Christine Swanson

Manchester: Mycala Briggs, Bachelor of Arts, magna cum laude, social work major, daughter of Michael and Patricia Briggs; Kirsten Knight, Bachelor of Arts, history major, daughter of Janet Rans, and Mark Knight of Franktown, Colo.

Marion: Drew Crawford, Bachelor of Arts, business administration major with marketing concentration, son of Robert and Ruth Crawford; Maren Hopkins, Bachelor of Arts, cum laude, communication arts major with public relations concentration, daughter of Bradley and Julie Hopkins; Jonathan Juett, Bachelor of Arts, summa cum laude, mathematics and computer science majors, son of Jerrold and Janet Juett; Nicole Peyton, Bachelor of Arts, summa cum laude, biochemistry major, daughter of Bradley and Linda Peyton; Shawna Van Meighem, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Gail Danninger and Todd Van Meighem; Shaleigh Werkman, Bachelor of Arts, fitness management major, daughter of Julie Klostermann, and Gary and Diane Werkman

Marshalltown: Rachel Ellefson, Bachelor of Arts, business administration major with finance concentration, daughter of James and Brenda Ellefson; Logan Swarts, Bachelor of Arts, biology major, son of Randy Swarts and Pamela Swarts 

Martelle: Krista Pederson, Bachelor of Arts, communication arts and communication studies (speech) majors with public relations concentration, daughter of Daniel and Barbara Pederson

Mason City: Sarah Fike, Bachelor of Arts, religion and social work majors, daughter of Randy and Pamela Fike; Casey Goetz, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, son of Dr. Steven Goetz and Barbara Scherder-Goetz; Coltin Hahle, Bachelor of Arts, fitness management major, son of Loren and Michele Hahle; Sarah Schickel, Bachelor of Arts, summa cum laude, communication design major, daughter of William and Candila Schickel

McGregor: Jamie Peterson, Bachelor of Arts, magna cum laude, mathematics major, daughter of Lori Lathrop 

Meservey: Briana Lage, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, daughter of Bret and Sue Lage

Milford: Madison Paxton, Bachelor of Arts, community sociology major, daughter of Michael and Deb Paxton; Ryan Wurtz, Bachelor of Arts, American history education and world history education majors, son of Keith and Nancy Wurtz 

Milo: Tristan Gardner, Bachelor of Arts, communication arts major with electronic media concentration, son of Alan and Leslie Gardner

Mingo: Hollis Hanson-Pollock, Bachelor of Arts, summa cum laude, accounting major, daughter of Nola Hanson

Monona: Ian Bee, Bachelor of Arts, magna cum laude, communication arts major with public relations and electronic media concentrations, son of Michael and Christine Bee

Mount Vernon: Alex Brannaman, Bachelor of Arts, summa cum laude, accounting major, son of Daniel and Denise Brannaman

Nashua: Olivia Krull, Bachelor of Arts, business administration major with marketing concentration, daughter of CJ and Teresa Krull

New Hampton: Eric Bartness, Bachelor of Arts, business administration major, son of Gary and Pamela Bartness; Aaron Benson, Bachelor of Arts, elementary education major, son of Glen and Nancy Benson; Danielle Goodwin, Bachelor of Arts, social work major, daughter of Jane Goodwin, and Richard Goodwin of Dike; Curt Hruska, Bachelor of Arts, cum laude, communication design major, son of Dennis and Jeanne Hruska; Stacey Knoll, Bachelor of Arts, magna cum laude, elementary education major, daughter of Bruce and Cynthia Knoll; Ryan Kurash, Bachelor of Arts, computer information systems major, son of Steven and Marianne Kurash; Amy Reicks, Bachelor of Arts, cum laude, biochemistry major, daughter of Darel and Tina Reicks; Blayne Willadsen, Bachelor of Arts, elementary education major, son of Kevin and Nancy Willadsen

New Hartford: Elizabeth Weinberg, Bachelor of Arts, magna cum laude, psychology major, daughter of Mitchell and Susan Weinberg

Nora Springs: Parker Comentino, Bachelor of Arts, mathematics major, son of Jon and Jolene Comentino; Meganne McMurray, Bachelor of Arts, magna cum laude, biology and Spanish majors, daughter of Lori and Robert Axdahl, and Kirk McMurray of Apache Junction, Ariz.

Norway: Levi Montague, Bachelor of Arts, elementary education major, son of Jay and Kimberly Montague

Oelwein: Melissa Sims, Bachelor of Arts, cum laude, international relations major, daughter of Steven and Doris Sims 

Osceola: Sarah Robinson, Bachelor of Music, summa cum laude, music performance major with piano concentration, daughter of Rick and Teri Robinson

Palo: Brooke Lentz, Bachelor of Arts, summa cum laude, social work major, daughter of Jeff and Becky Lentz

Parkersburg: Katelyn Schwennen, Bachelor of Arts, magna cum laude, social work major, daughter of John and Mary Schwennen

Pella: Joshua Hones, Bachelor of Arts, biochemistry major, son of Daniel and Catherine Hones

Peosta: Kristin Helle, Bachelor of Arts, magna cum laude, elementary education major, daughter of Alan and Lynn Helle; Erin Seymour, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, daughter of Charles and Julie Seymour

Plainfield: Kaylee Benning, Bachelor of Arts, cum laude, fitness management major, daughter of Alan and Linda Benning

Pocahontas: Carley Wernimont, Bachelor of Arts, summa cum laude, elementary education major, daughter of Dr. Dan and Leah Wernimont; Kirsten Youngberg, Bachelor of Arts, magna cum laude, communication arts major with public relations concentration, daughter of Sheldon and Marianne Youngberg

Reinbeck: Scott Benson, Bachelor of Arts, cum laude, business administration major with management concentration, son of Randy and Rita Benson

Robins: Jason Shupp, Bachelor of Arts, chemistry major, son of Steven and Cindy Shupp

Rockford: Kyle McCaslin, Bachelor of Arts, biology major, son of Kevin and Sara McCaslin; Cassandra Willert, Bachelor of Arts, cum laude, elementary education major, daughter of Dennis and Janet Willert 

Rockwell City: Justina Wuebker, Bachelor of Arts, English major, daughter of Joel and Monica Wuebker

Roland: Gabriel Williams, Bachelor of Arts, accounting and business administration majors with finance concentration, son of Robert and Barbara Williams

Ryan: Maria Gaffney, Bachelor of Arts, community sociology major, daughter of Richard and Lorraine Gaffney; Sheila McCusker, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, daughter of Jerry McCusker, and Linda Wright of Denison

Sheldon: Kristine Arnold, Bachelor of Arts, cum laude, writing major, daughter of Mary K. Arnold

Sherrill: Benjamin Gansemer, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, son of Steven and Gina Gansemer

Spirit Lake: Sara Hummel, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Todd and Becky Hummel

Stanwood: Nicole Boesenberg, Bachelor of Arts, cum laude, chemistry and engineering science majors, daughter of Dean and Cathy Boesenberg

Storm Lake: Marjorie Halverson, Bachelor of Music Education, music therapy and music education majors with instrumental concentration, daughter of Marion and Barbara Johnson 

Story City: Shayla Barnes, Bachelor of Arts, magna cum laude, elementary education major, daughter of Jeannie and Peter Hill, and Marty Barnes of Peterson

Strawberry Point: Jared Cordes, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, son of Melissa Moses and Jeff Cordes

Sumner: Garrett McGrane, Bachelor of Arts, magna cum laude, biology and fitness management majors, son of Terri Grimes 

Swisher: Alexandria Coble-Frakes, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, daughter of Stephanie Coble-Day and Scott Day, and Joseph Frakes of Brighton

Titonka: Sarah Wilkin, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, daughter of the Rev. Timm and Bess D. Wilkin

Traer: Cameron Wagner, Bachelor of Arts, magna cum laude, biology major, and Colton Wagner, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, sons of John and Shelly Wagner

Tripoli: Beau Lahmann, Bachelor of Arts, business administration major with marketing concentration, son of Rodney and DeAnn Lahmann; Justin Liddle, Bachelor of Arts, American history education major, son of Loren and Kathleen Liddle

Van Horne: Reese Thompson, Bachelor of Arts, world history education major, son of Gary and Julie Thompson

Victor: Tate DeMeulenaere, Bachelor of Arts, business administration major, son of Kraig and Sharyl DeMeulenaere

Wapello: Grant Moser, Bachelor of Arts, magna cum laude, economics and business administration majors with finance and management concentrations, son of Larry and Beverly Moser; Kaitlyn Wagner, Bachelor of Arts, magna cum laude, community sociology and psychology majors, daughter of Tim and Dawn Wagner

Waterloo: Jeremy Carper, Bachelor of Arts, business administration major with marketing concentration, son of Michael and Nancy Carper; La'Kyiah Hart, Bachelor of Arts, communication arts major with an electronic media concentration, daughter of Tonja Hart and Willie Ross; Benjamin Hoppenworth, Bachelor of Arts, communication arts major with an electronic media concentration, son of Neil and Georgia Hoppenworth; Joseph Horrigan, Bachelor of Arts, biology major, son of Dr. Timothy and Diane Horrigan; Amir Kantarevic, Bachelor of Arts, business administration major, son of Kasim and Ramiea Kantarevic; Erin Klein, Bachelor of Arts, business administration major with finance concentration, daughter of Daniel and Carol Klein; Elizabeth Kratoska, Bachelor of Arts, music applied major with piano concentration, daughter of Gerald and Rosanne Kratoska; Zachariah McCarthy, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, son of Michael and Roberta McCarthy; Erika Swearson, Bachelor of Arts, social work major, daughter of Gerald and Michiko Menning; Shannon VanEe, Bachelor of Arts, magna cum laude, writing major, daughter of Daniel and Jo Ann VanEe; Shantavia Williams, Bachelor of Arts, cum laude, social work major, daughter of Juan and Sheila Hollingsworth

Waukon: Kristina Mark, Bachelor of Arts, elementary education major, daughter of Ken and Rose Ann Mark

Waverly: Roger Hoeper, Bachelor of Arts, computer science major, son of Allen and Penelope Hoeper; Patrick Huff, Bachelor of Arts, communication arts major with public relations concentration, son of Dan and Stephanie Huff; Holly Huser, Bachelor of Arts, cum laude, business administration major with management concentration, daughter of David and Gail Huser; Mallory Lee, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, daughter of Ann and Rich Seggerman, and Curt Lee of Shell Rock; Eric McClung, Bachelor of Arts, business administration and computer information systems majors, son of Dr. J. Keith and Kathy McClung; Michelle McKenzie, Bachelor of Arts, magna cum laude, elementary education major, daughter of Daniel and Nancy McKenzie; Jacob Reinhardt, Bachelor of Arts, cum laude, business administration major with management and sport management concentrations, son of Mark and Lisa Reinhardt; Katelin Ryan, Bachelor of Arts, magna cum laude, history major, daughter of Don and Robyn Ryan; Rachel Schulz, Bachelor of Arts, English and business administration majors with marketing concentration, daughter of Tod and Anna Schulz; David Wedeking, Bachelor of Arts, magna cum laude, psychology major, son of Michael and Dana Wedeking

Webster: Steven Black, Bachelor of Arts, political science major, son of Steven and Denise Black

Webster City: Brittany Louk, Bachelor of Arts, summa cum laude, accounting and business administration majors, daughter of J. David and Annette Louk; Eric Sletten, Bachelor of Arts, chemistry major, son of Grant and Debra Sletten

Wellman: Drew Yoder, Bachelor of Arts, magna cum laude, accounting and business administration majors with finance concentration, son of Kevin and Lori Yoder

Welton: Malinda Claeys, Bachelor of Music, music therapy major with piano concentration, daughter of Kevin and Jo Ellen Claeys

Wesley: Jesica Rosenmeyer, Bachelor of Arts, elementary education major, daughter of Rich and Joyce Rosenmeyer

West Burlington: Janelle Schneiderman, Bachelor of Arts, accounting and business administration majors with finance concentration, daughter of Bart and Suzie Schneiderman

Winterset: Chelsea Hill, Bachelor of Music Education, music education major with instrumental concentration, daughter of Charles and Robin Hill 

Winthrop: Jordan Conrad, Bachelor of Arts, cum laude, business administration major with marketing, management and sport management concentrations, son of Rodney and Lori Conrad

Wyoming: Lindsay Eichhorn, Bachelor of Arts, cum laude, psychology major, daughter of Peter and Lauren Eichhorn

COLORADO

Fort Collins: Jeremy Idler, Bachelor of Music Education, music education major, son of Ruth Idler and Darwin Idler

Montrose: Emily Johannessen, Bachelor of Arts, cum laude, elementary education major, daughter of Allen and Janet Johannessen

Parker: Steven Ellis, Bachelor of Arts, engineering science major, son of Virginia Ellis

HAWAII

Kaneohe: Andrew Johnson, Bachelor of Arts, cum laude, chemistry major, son of Daniel and Joyce Johnson

ILLINOIS

Aurora: Tiffani Wallace, Bachelor of Arts, social work major, daughter of Ernestine Wallace, and Errol Wallace of Bellwood

Carol Stream: Monica Noti, Bachelor of Arts, psychology major, daughter of Steven and Kathy Noti

Cary: Kelli Anderson, Bachelor of Arts, English major, daughter of Richard and Laury Anderson

Chenoa: Matthew Schopp, Bachelor of Arts, religion major with youth and family ministry concentration, son of Christy Schopp 

Chicago: Hernan Guzman, Bachelor of Arts, business administration major with management concentration, son of Victuro and Silvia Guzman; Venisha Lyons, Bachelor of Arts, psychology and community sociology majors, daughter of Melissa Bonner

Cicero: Timothy Flores, Bachelor of Arts, communication design major, son of Regalado and Lolita Flores

Davis Junction: Sarah Langston, Bachelor of Arts, summa cum laude, engineering science major, daughter of William Langston and Linda Kahle-Langston 

Fulton: Erica Bush, Bachelor of Arts, magna cum laude, accounting and business administration majors, daughter of Beth Balk

Galena: Chad Crawford, Bachelor of Arts, fitness management major, son of Pam Crawford

Glen Ellyn: Megan Nuehring, Bachelor of Arts, cum laude, religion and communication arts majors with public relations concentration, daughter of Bert and Judy Nuehring

Leaf River: Samantha Kuntzelman, Bachelor of Arts, psychology and community sociology majors, daughter of Scott and Donna Kuntzelman

Lombard: Paige Gerstner, Bachelor of Arts, psychology major, daughter of Christine and John Reeg, and Robert and Laura Gerstner of North Riverside

McCullom Lake: Alexander Schaefer, Bachelor of Arts, mathematics major, son of Lysa Schaefer

Moline: Scott Simpson, Bachelor of Arts, magna cum laude, biology major, son of Richard and Cassandra Simpson

Morrison: Jordan Achilles, Bachelor of Arts, chemistry and mathematics majors, daughter of Charles Achilles and Janice Matsuura; Raechel Stone, Bachelor of Arts, social work major, daughter of Robert and Deborah Stone

Mounds: Paris Hare, Bachelor of Arts, computer information systems major, son of Delois Hare

Rockford: Jesica Butler, Bachelor of Arts, social work major, daughter of Traci Schaffer; Shelby Granath, Bachelor of Arts, communication arts major with electronic media and public relations concentrations, daughter of Gary and Kathryn Granath

Rockton: Rebecca Marion, Bachelor of Arts, cum laude, psychology major, daughter of Jerrold and Martha Marion

Waukegan: Lida Galindo, Bachelor of Arts, social work major, daughter of Virgilio Galindo and Lida Mendez

Winslow: Carly Meyer, Bachelor of Arts, cum laude, international relations, political science and Spanish majors, daughter of Edward and Deanna Meyer

MINNESOTA

Albert Lea: Alexandra Ciota, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, daughter of Dr. Mark and Allison Ciota

Andover: Jordan Putz, Bachelor of Arts, social work major, daughter of Dr. Brian and Kimberly Putz

Bloomington: Thomas Running, Bachelor of Arts, business administration major with marketing and sport management concentrations, son of James and Rebecca Running

Brooklyn Center: Fatoumata Cisse, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Sekou and Coumba Diallo Cisse

Brooklyn Park: Elizabeth McElligott, Bachelor of Arts, summa cum laude, English major, daughter of Richard and Nancy McElligott

Eagan: Bradley Walker, Bachelor of Arts, business administration major with marketing concentration, son of Mark and Jan Walker

Ellendale: Emily Dahle, Bachelor of Arts, summa cum laude, business administration major with finance and sport management concentrations, daughter of Edward and Darlyne Dahle 

Ely: Jay Soderberg, Bachelor of Arts, elementary education major, son of Terry and Amy Soderberg

Farmington: Marlyssa Piller, Bachelor of Arts, psychology major, daughter of Matthew and Lisa Piller

Glenville: Randene Davis, Bachelor of Arts, elementary education major, daughter of Lance and Sharon Davis

Hastings: Linnea Haler, Bachelor of Arts, engineering science major, daughter of Curtis and Deanna Haler 

Lakefield: Ashley Morrison, Bachelor of Arts, psychology major, daughter of Michael and Lori Morrison

Lakeville: Phillip Dalsted, Bachelor of Arts, biology major, son of Kris Dalsted

Medford: Breea Pleschourt, Bachelor of Arts, psychology major, daughter of Earl and Michelle Pleschourt

Mendota Heights: Heidi Van, Bachelor of Arts, summa cum laude, Spanish major, daughter of Scott and Jennifer Van 

Mound: Kelsey Scherven, Bachelor of Arts, communication design and religion majors, daughter of Dan Scherven and Nanette Larson

Northfield: Emily Rowan, Bachelor of Arts, cum laude, biology major, daughter of Michael and Julie Rowan

Richfield: Brita Jensen, Bachelor of Arts, chemistry major, daughter of Richard and Janet Jensen

Rochester: Joseph Moen, Bachelor of Arts, mathematics major, son of Daniel and Susan Moen; David Nelson, Bachelor of Arts, magna cum laude, economics and political science majors, son of Gary and Cynthia Nelson

Shorewood: Sara Spevacek, Bachelor of Arts, cum laude, physical education major, daughter of Charles and Rochelle Spevacek

Spicer: Kevin Groth, Bachelor of Arts, summa cum laude, accounting and business administration majors, son of Thomas and Jeannie Groth

Spring Valley: Irene Waletzki, Bachelor of Arts, summa cum laude, community sociology and psychology majors, daughter of Suzie Stier-Waletzki, and Dana Waletzki of Preston

St. Paul: Furo Tufa, Bachelor of Arts, business administration major, son of Boki Tufa Hamine and Shuba Bariso

St. Paul Park: Ashley Fisher, Bachelor of Arts, summa cum laude, chemistry and engineering science majors, daughter of Bradford and Julie Fisher

Stillwater: Delia Bingea, Bachelor of Arts, summa cum laude, elementary education major, daughter of Paul and Anita Bingea

MISSOURI

Monett: Michael Merritt, Bachelor of Arts, cum laude, computer science major, son of Larry and Karen Merritt

Saint Peters: David Sanford, Bachelor of Arts, chemistry major, son of David and Sandra Sanford 

MONTANA

Billings: Brice Gretch, Bachelor of Arts, magna cum laude, world history education major, son of Darla Soto, and Dr. Daniel Gretch of Helena

WISCONSIN

Appleton: Chelsea Komschlies Reisner, Bachelor of Music, summa cum laude, music performance major with instrumental concentration, daughter of Donn and Jacqui Komschlies; Jacob Wittman, Bachelor of Arts, biology major, son of Todd and Sarah Wittman

Ellsworth: Jacquelyn Kopp, Bachelor of Arts, history major, daughter of Tate and Deb Kopp

Kimberly: Catherine Hennessey, Bachelor of Arts, biology major, daughter of Susan Hennessey 

Loyal: Gordon Roedel, Bachelor of Arts, summa cum laude, biology major, son of Dr. Elroy and Debra Roedel

Middleton: Luke Salzwedel, Bachelor of Arts, cum laude, business administration major with finance concentration, son of Jack and Sarah Salzwedel

Milton: Kayla Vale, Bachelor of Arts, elementary education major, daughter of Cynthia Clegg and Randy Vale

Onalaska: Clara Davidson, Bachelor of Arts, cum laude, religion and psychology majors, daughter of Mark and Dr. Jill Davidson

Oregon: Erik Gunderson, Bachelor of Arts, biochemistry major, son of Steven and Jan Gunderson

Star Prairie: Claire Traynor, Bachelor of Music Education, cum laude, music therapy and music education majors with vocal concentration, daughter of Brad and Darla Traynor

Verona: Lindsey Boyke, Bachelor of Arts, magna cum laude, biology major, daughter of Mark and Debra Boyke

Waupaca: Craig Gauerke, Bachelor of Arts, religion major with youth and family ministry concentration, son of Timothy and Kathryn Gauerke 

COLOMBIA

Manizales: Marcela Correa, Bachelor of Arts, magna cum laude, engineering science major

COSTA RICA

Cartago: Christian Riquelme, Bachelor of Arts, communication arts and communication studies (theatre) majors with public relations concentration

JAPAN

Tokyo: Megumi Otaki, Bachelor of Arts, magna cum laude, music applied major with instrumental concentration

Hiroshima: Keita Furumoto, Bachelor of Arts, summa cum laude, business administration major with international business concentration

Hokkaido: Izumi Ebina, Bachelor of Arts, business administration major 

KENYA

Nairobi: Clement Muinde, Bachelor of Arts, business administration and economics majors with finance concentration

REPUBLIC OF KOREA

Daegu: Tae-Whan Kim, Bachelor of Arts, biology major

KOSOVO

Gjilan: Liza Gashi, Bachelor of Arts, international relations, political science and Spanish majors

MALAWI

Mzuzu: Linda Zimba, Bachelor of Arts, accounting and business administration majors with finance concentration

MOZAMBIQUE

Maputo: Oliver de Quadros, Bachelor of Arts, magna cum laude, engineering science and physics majors

NIGERIA

Lagos: Nneka Molokwu, Bachelor of Arts, cum laude, biology major

OCCUPIED PALESTINIAN TERRITORY

Nablus: Islam Qadous, Bachelor of Arts, biochemistry major

SOUTH SUDAN

Khartoum: Lomoro Moses Santino, Bachelor of Arts, economics major

UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

Dar Es Salaam: Joel Gindo, Bachelor of Arts, accounting and business administration majors

UGANDA

Kampala: Yvonne Ayesiga, Bachelor of Arts, international relations and political science majors

ZIMBABWE

Highland: Nyambo Magaso, Bachelor of Arts, business administration major with finance and marketing concentrations